Staffs

 Core Staffs

Renaissance Society Nepal (RSN) has special Core team of Staffs in Center Office. They are working in central office for programme develops, implementation, monitoring and resource mobilization. RSN has been obtaining regular services of altogether 11 highly qualified staffs.  Among them, are 08 male and 03  are female. 

N
Name of Staff
Position
Qualification
Area of Expertise
Years of Experience
Brief CV
1.
Mr. Madan Bdr Thapa
Executive Chairperson
M. A. in Sociology, B.Com
 
Program Development, Micro-Finance,  Social Mobilization & M&E
25
2.
Mr. Purna Bdr. Chemjong
 Team Leader
M.Sc. Natural Resource and B.Sc. Agriculture
Livelihood, Nutrition, Institution and participatory Systems
29
3.
Mr. Arjun Kumar Shahi
Admin and Finance Chief
M.A. Sociology,
B. Com.
Finance, Management, Social Mobilization & Community Development
17
4.
Mr. Sudip Kunwar
Civil Engineer
B.E.
Infrastructure & Engineering
5
5.
Mr. Jay Narayan Prasad
Program Coordinator
MBA
Management and Finance
18
6.
Ms. Radha GC
Programme Officer M.A. Sociology.  LB Social Mobilization and Community Development 12
7.
Mr. Sanjib Kumar Singh
District ProjectSupervisor

M.A Sociology,M.A English 

Social Mobilization & Nutrition
6
8.
Mr. Kiran Thapa
Program Coordinator
MSW
Social Mobilization & Local Governance
6
9.
Mr. Bikash Gautam
Finance Associate
BBS
Finance
4
10
Ms. Rakhi Regmi
Programme Associate
B.Com
Data Management
5
11
Ms. Manju Shrestha
Messenger 
Literature
Messenger
4
             

 RSN has a large team of qualified staffs having multi sector specialization. At present, a total of 101 staffs (55 male and 46 female) are working in different geographic area for different projects. Nos. of Staffs by specialization is provided in the following table.

Promotion of Sector Coordination, Capacity Development and ODF Campaign Program,Nuwakot

SN

Name of Staffs

Field Office

Designation

Qualification

Areas of Expertise

Years of Experiences

Yrs of Involvement in RSN

Type of Staffs

1

Mr. Babu Ram Pokhrel

Nuwakot

Team Leader

MPH

WASH and Sanitation

15

8

Part Time

2

Mr. Chock Raj Sakya

"

Programme Coordinator

B.Com

Community Mobilization, Sanitation

20

1

Full Time

3

Mr.Basanta Jung Thakuri

"

WASH Officer

BA. Rural Development

Community Development

15

1

Part Time

4

Mr. Bishnu Nepal

"

Account Officer

MBA

Finance

4

3

Full Time

 Ms. Shushmita Paudel   

"

Reporting & Information Management Officer

MA. Sociology

Reporting & Information

2

1

Full Time

6

Ms. Sita Rawal

"

Area Coordinator

BA

Social Mobilization

2

1

Part Time

7

Mr. Dinesh Dhakal

"

Area Coordinator

BA

Social Mobilization

2

1

Part Time

8

Mr. Upendra Mishra

"

Area Coordinator

BA

Social Mobilization

2

1

Part Time

 

Poverty Alleviation Fund Programme, Pyuthan and Parsa

SN
Name of Staffs
Field Office
Designation
Qualification
Areas of Expertise
Years of Experiences
Yrs of Involvement in RSN
Type of Staffs
1
Mr. Jay Narayan Prasad
Parsa
Coordinator
MBA
Community Development & Finance
16
14
Full Time
 
Mr. Subhas Bhandari
Pyuthan
Coordinator
B. A Sociology
Community Development
7
6
Full Time
2
Ms. Nirmala Bhandari
Parsa
Supervisor
B. A Sociology I. Sc. Forestry
Community Development
16
10
Full Time
3
Mr. Basanta Thapa
Pyuthan
Supervisor
I.A.
Community Mobilization
6
5
Full Time
4
Mr. Mahabir Thakur
Parsa
Social Mobilizer
I.Sc. Ag
Agriculture
11
6
Full Time
5
Mr. Ram Ekbal Yadav
Parsa
Social Mobilizer
I.SC
Micro Finance
5
3
Full Time
6
Miss. Anjana parajuli
Parsa
Social Mobilizer
B. A
Community Development
5
4
Full Time
7
Mr. An Bdr. Gharti
Pyuthan
Social Mobilizer
I.A
Community Development
6
6
Full Time
8
Mr. Brahma Dev Yadav
Parsa
Social Mobilizer
IA
Social Mobilization
5
3
Full Time
9
Ms. Tulasa KC
Pyuthan
Health Worker
I.A, CMA
Health and Sanitation
6
4
Part Time
10
Ms. Gita Chaudhari
Pyuthan
Water Supply Technician
TSLC
Infrastructure
8
7
Part Time
11
Mr. Basudev Thapa
Pyuthan
Agri. Technician
JTA
Community Development
5
4
Full Time
12
Mr  Girendra MC
Pyuthan
Soc. Mobilizer
I Ed
Social Mobilization
8
4
Full Time
13
Mr. Shiva Ghimire
Pyuthan
Social Mobilizer
I.A
Community Development
7
4
Full Time
14
Mr. Bidhan Pandit
Pyuthan
Infrastructure
BE Civil
Community Development
2
2
Part Time
15
Ms Sarswoti Rayamajhi
Pyuthan
Water Supply Technician
I E
Infrastructure
2
2
Part Time
16
Ms. Sarswoti KC
Pyuthan
Accountant
I.Com
Community Development
15
5
Part Time
17
Ms Sirjana GC
Pyuthan
Com Worker
BA/ ANM
Health motivator
8
4
Part Time

Community Action for Nutrition-Sunaula Hazar Din Project, Bara, Parsa, Makawanpur, Rautahat & Sarlahi 

SN
Name of Staffs
Working District
Designation
Qualification
Areas of Expertise
Years of Experiences
Yrs of Involvement in RSN
Type of Staffs
1
Mr. Purna Bahadur Chemjong
5 Districts
Team Leader
M.Sc. Natural Resource and B.Sc. Agriculture
Livelihood, Nutrition, Institution and participatory Systems
29
15
Full Time
2
Ms. Maya Gole
5 Districts
Nutrition Expert
MPH, MA in Sociology
Nutrition
19
2
"
3
Mr. Sanjiv Singh
Sarlahi
District Project Supervisor
MA Sociology, MA English
Social Mobilization and Nutrition
6
3
"
4
Mr. Anwer Prawez
Rautahat
District Project Supervisor
BPH
Social Mobilization and Nutrition
3
2
"
5
Mr. Shiva Pujan Yadav
Bara
District Project Supervisor
I Sc
Social Mobilization and Nutrition
3
2
"
6
Mr. Arun Kumar Sharma
Parsa
District Project Supervisor
B A
Social Mobilization and Nutrition
3
2
"
7
Mr. Hasta Ram Negi
Makawanpur
District Project Supervisor
B.Ed
Social Mobilization and Nutrition
12
2
"
8
Ms. Sundar Kali Chaudhari
Bara
Coach
B Ed
Social Mobilization
3
2
"
9
Ms. Sobita Kumari  Ram
Bara
Coach
+2
"
4
2
"
10
Ms. Soniya Karna
Bara
Coach
+2
"
2
2
"
11
Mr. Bijay Kr. Jaiswal
Bara
Coach
B Ed
"
5
2
"
12
Ms. Sangita Gautam
Bara
Coach
M Ed
"
2
2
"
13
Ms. Rinta Kumari Saha
Bara
Coach
B Ed
"
4
2
"
14
Mr. Ramesh Tiwari
Bara
Coach
I Ed
"
2
2
"
15
Mr. Ram Ekbal Sah
Bara
Coach
+2
"
2
2
"
16
Mr. Manir Miya Ansari
Bara
Coach
B Ed
"
3
2
"
17
Ms. Pushpa Kumari Yadav
Bara
Coach
M Ed
"
2
2
"
18
Ms Shyamta Kumari
Bara
Coach
BBS
"
4
2
"
19
Mr. Dhirendra   Yadav
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
20
Mr. Bijay Kuamr Yadav
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
21
Ms. Shova Sah
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
22
Ms. Shova Kumari Chaudahri
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
23
Mr. Prabhu Ram
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
24
Mr. Anil Kumar Sah
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
25
Mr. Saroj Kumar Kuwhwah
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
26
Mr. Sunil Pandit
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
27
Mr. Abhay Kumar Yadav
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
28
Mr. Dipendra Kesari
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
29
Ms. Anila Chaudahri
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
30
Mr. Surendra Pandit
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
31
Mr. Uday Kumar Chaudhari
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
32
Ms. Sanjuwati Devi Chaudhari
Bara
Coach
+2
"
2
1
"
33
Ms Usha Kumari Tharu
Parsa
Coach
+2
"
3
2
"
34
Mr. Ranjan Kumar Sah
Parsa
Coach
+2
"
2
2
"
35
Mr. Rajesh Sah Rauniyar
Parsa
Coach
I Ed
"
2
2
"
36
Mr. Dilip Kumar Sah
Parsa
Coach
+2
"
2
2
"
37
Ms. Khusbu Kumari Upadhdhyay
Parsa
Coach
I Ed
"
4
2
"
38
Mr. Jahagir Ali Ansari
Parsa
Coach
BBS
"
8
2
"
39
Mr. Sujit Kumar Sah
Parsa
Coach
    BBS
"
2
2
"
40
Ms. Jyoti Kumari
Parsa
Coach
I Ed
"
2
2
"
41
Ms. Geeta Kumari Sah
Parsa
Coach
B Ed
"
5
2
"
42
Mr. Shambhu  Giri
Parsa
Coach
+2
"
4
2
"
43
Mr. Upendra Kumar Gupta
Parsa
Coach
+2
"
2
1
"
44
Ms. Menuka Tiwari
Parsa
Coach
+2
"
4
1
"
45
Mr. Ajay Kumar Yadav
Parsa
Coach
+2
"
3
1
"
46
Mr. Rajnath  Pd. Yadav
Parsa
Coach
+2
"
4
1
"
47
Mr. Lal Babu Pd. Yadav
Parsa
Coach
+2
"
2
1
"
48
Mr. Chandrika Pd. Kurmi
Parsa
Coach
+2
"
2
1
"
49
Ms. Mangita Kumari Rauniyar
Parsa
Coach
+2
"
2
1
"
50
Ms. Radheshyam Sah

Parsa
Coach
+2
"
6
1
"
51
Ms. Pratima Timalsina
Parsa
Coach
+2
"
2
1
"
52
Mr. Rahul Kumar Yadav
Parsa
Coach
+2
"
2
1
"
53
Mr. Shambhu  Pandit
Parsa
Coach
+2
"
7
1
"
54
Mr. Ismail Mansoori
Rautahat
Coach
B Ed
"
 
2
"
55
Mr. Rajesh Ray
Rautahat
Coach
BBS
"
 
2
"
56
Ms. Anita Yadav
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
2
"
57
Mr. Jageswor Pd. Sah
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
2
"
58
Ms. Mehernaz Begam
Rautahat
Coach
I Ed, ANM
"
 
2
"
59
Ms. Anita Sharma
Rautahat
Coach
B Ed
"
 
2
"
60
Ms. Kumari Kanchan Das
Rautahat
Coach
B Ed
"
 
2
"
61
Ms. Kabita Singh
Rautahat
Coach
I A
"
 
2
"
62
Ms. Phul Kumari Devi
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
2
"
63
Ms. Jyoti Jha
Rautahat
Coach
B Ed
"
 
2
"
64
Ms. Poonam Yadav
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
2
"
65
Ms. Sunita Kumari Yadav
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
2
"
66
Ms. Parwa Kumari Khatiwada
Rautahat
Coach
I Ed
"
2
1
"
67
Ms. Punita Chaudahri
Rautahat
Coach
I Ed
"
2
1
"
68
Mr. Rampravesh Yadav
Rautahat
Coach
I Ed
"
2
1
"
69
Ms. Sabnam Kumari
Rautahat
Coach
I Ed
"
2
1
"
70
Mr. Ajay Kumar Sah
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
1
"
71
Mr. Rakesh Kumar Sah
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
1
"
72
Mr. Surbindra Kumar Das
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
1
"
73
Mr. Rajesh Kumar
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
1
"
74
Mr. Ramananda Majhi
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
1
"
75
Mr. Bibek Kumar Singh
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
1
"
76
Ms. Kiran Kumari Yadav
Rautahat
Coach
I Ed
"
 
1
"
77
Mr. Chandan Kumar Jha
Rautahat
Coach
+2
"
 
1
"
78
Ms. Lalmaya Praja
Makawanpur
Coach
B Ed
"
2
1
"
79
Mr. Janak Bdr Rumba
Makawanpur
Coach
+2
"
2
1
"
80
Mr. Pasang Lama
Makawanpur
Coach
+2
"
5
1
"
81
Mr. Som Bdr. Timilsina
Makawanpur
Coach
I Ed
"
1
1
"
82
Mr. Babu Ram Ghalan
Makawanpur
Coach
+2
"
5
1
"
83
Mr. Chitra Bahadur Pulami
Makawanpur
Coach
+2
"
5
1
"
84
Ms. Kopila Gole
Makawanpur
Coach
+2
"
3
1
"
85
Mr. Lal Bahadur Bal
Makawanpur
Coach
+2
"
3
1
"
86
Ms. Gopi Kumari Phuyal
Makawanpur
Coach
B. Ed.
"
7
1
"
87
Ms. Keshari Waiba
Makawanpur
Coach
+2
"
3
1
"
88
Mr. Member Singh Lama
Makawanpur
Coach
+2
"
4
1
"
89
Ms. Ram Somari Saha
Sarlahi
Coach
+2
"
2
2
"
90
Ms. Rani Kumari Jha
Sarlahi
Coach
+2
"
2
2
"
91
Ms. Reeta Kumari
Sarlahi
Coach
B Ed
"
2
2
"
92
Mr. Shekahar Hazari
Sarlahi
Coach
I Ed
"
2
2
"
93
Mr. Mukesh Kr. Singh
Sarlahi
Coach
+2
"
2
2
"
94
Mr. Ranjit Kr. Raut
Sarlahi
Coach
+2
"
2
2
"
95
Ms. Mamata Kumari Gupta
Sarlahi
Coach
I Ed
"
2
2
"
96
Mr. Manoj Kr. Yadav
Sarlahi
Coach
I Sc
"
2
2
"
97
Ms. Nirmala Kumari Yadav
Sarlahi
Coach
B Ed
"
2
2
"
98
Mr. Rajesh Kr. Paswan
Sarlahi
Coach
BBS
"
2
2
"
99
Mr. Bishnu Pd. Saha
Sarlahi
Coach
B Ed
"
2
2
"
100
Mr. Satrudhan Mahato
Sarlahi
Coach
B Ed
"
2
2
"
101
Mr. Abadhes Kumar Roy
Sarlahi
Coach
+2
"
3
1
"
102
Mr. Upendra  Sah
Sarlahi
Coach
+2
"
3
1
"
103
Mr. Saroj Kumar Yadav
Sarlahi
Coach
+2
"
3
1
"
104
Mr. Mukesh Kumar Thakur
Sarlahi
Coach
I.Sc
"
4
1
"
105
Mr. Brajendra Kumar Roy
Sarlahi
Coach
+2
"
6
1
"
106
Mr. Nabin Kumar Singh
Sarlahi
Coach
+2
"
2
1
"
107
Ms. Nira Kumari Sah
Sarlahi
Coach
+2
"
5
1
"
108
Ms. Rina Kumari Bista
Sarlahi
Coach
+2
"
4
1
"
109
Ms. Jenish Kumari Thakur
Sarlahi
Coach
B.Ed
"
3
1
"
110
Ms. Amrita Kumari
Sarlahi
Coach
+2
"
3
1
"
111
Ms. Anita Sah
Sarlahi
Coach
B.Ed
"
7
1
"
112
Ms. Shova Kumari Kushwaha
Sarlahi
Coach
+2
"
4
1
"
113
Mr. Arun Kumar Mahato
Sarlahi
Coach
+2
"
3
1
"
 
Local Governance and Community Development Programme (LGCDP), Kavre 
SN
Name of Staffs
Working VDC
Designation
Qualification
Areas of Expertise
Years of Experiences
Yrs of Involvement in RSN
Type of Staffs
1
Ms.Chinimaya Lama
Shyampati Simalchaur
Social Mobilizer
B.Ed.
Local Governance and Community Development
3
1
Full Time
2
Mr. Dashrath Tumsi Magar
Shikhar Ambote
Social Mobilizer
B.Ed.
Local Governance and Community Development
2
1
Full Time
3
Ms. Indira Lama
Khahare Pangu
Social Mobilizer
MA in Sociology
Local Governance and Community Development
3
1
Full Time
4
Ms. Poonam Lama
Mahankal Chaur
Social Mobilizer
B.Ed.
Local Governance and Community Development
4
1
Full Time
5
Ms. Thulimaya Tamang
Patlekhet
Social Mobilizer
B.Ed.
Local Governance and Community Development
2
1
Full Time
6
Ms. Pratima Thapa
Ugratara Janagal
Social Mobilizer
BBS
Local Governance and Community Development
3
1
Full Time
7
Ms. Rammaya Giri
Tukucha Nala
Social Mobilizer
BA in Rural Development
Local Governance and Community Development
2
1
Full Time
8
Ms. Sharmila Ghimire (Parajuli)
Ugrachandi Nala
Social Mobilizer
+12
Local Governance and Community Development
1
1
Full Time
9
 
Ms. Punam Ghimire (Karki)
Sanga
Social Mobilizer
M.A
Local Governance and Community Development
2 
1
Full Time
 
Rural Water Supply and Sanitation Fund Board Programme (RWSSFDB), Rolpa & Rukum
 
SN
Name of Staffs
Field Office
Designation
Qualification
Areas of Expertise
Years of Experiences
Yrs of Involvement in RSN
Type of Staffs
1
Mr. Padma Raj Neupane
Rolpa
Field Coordinator
B. Ed
Community Development
18
16
Full Time
2
Miss Radha GC
Rukum
"
MA Sociology. LLB
"
12
12
Full Time
3
Mr. Bhakta Raj Giri
Rolpa
Technical Supervisor
I.E
Infrastructure
3
3
Part Time
4
Mr. Bikash KC
Rukum
Technical Supervisor
I.E
Infrastructure
4
3
Full Time
5
Mr. Tek Pd. Sapkota
Rolpa
Water Technician
Sub Overseer
Infrastructure Development
18
12
Full Time
6
Ms. Sarada Khadka
Rolpa
Community Worker
B.A
Community Development
6
3
Full Time
7
Mr. Krishna Dangi
Rolpa
Community Worker
IA
Social Mobilization
5
5
Full Time
8
Mr. Khuman Singh GC
Rolpa
Water supply Technician
Sub Overseer
Infrastructure development
15
6
Full Time
9
Mr. Milan KC
Rukum
Social Mobilizer
B A
Soc Mobilization
2
2
Part Time
10
Mr. Jitendra Raj KC
Rukum
Social Mobilizer
I Ed
Soc Mobilization
2
2
Full Time
11
Mr. Kailash Chand
Rukum
Asst. Sub Eng.
IE
Water Supply Technician
5
1
Part Time
12
Mr. Ramesh KC
Rukum
Asst. Sub Eng
TSLC
Water Supply Technician
4
1
Full Time
13
Mr. Keshav Giri
Rolpa
CW
I A
Social Mobilization
9
7
Full Time
14
Mr. Subash Bhandari
Rolpa
CW
BA
Social Mobilization
6
5
Full Time
15
Mr. Bhesh Raj Gautam
Rukum
Water Technician
Sub Overseer
Infrastructure Development
12
5
Part Time
16
Ms. Maya Pokhrel
Rukum
Community Worker
CMA
Community Mobilization
4
3
Part Time
17
Er. Rajiv Tawana
Rukum
Civil Engineer
B.E.
Civil Engineer
12
3
Part Time